NFK-Åsane 4-2

En fantastisk opphenting av NFK-gutta etter at de havnet under 0-2 etter 49. min. 4 mål på på de siste 30 min. viser klasse.
NFK greide det igjen. I år som i fjor lå de blåkledde under 2-0 for Åsane før de snudde og vant.
3-2 i fjor og 4-2 i dag.
Det var ikke noen god første omgang for hjemmelaget. Gjestene opptrådte strukturert og vant ballen mye. Likevel spilte NFK seg frem til en del sjanser som de ikke greide å få uttelling på. Det gjorde derimot Åsane ved Joachim Hammersland ved halvspilt omgang. Han forserte langs høyresiden og inn mot mål. Skjøt og fikk igjen returen og satte ballen ned til venstre for Nuno. Åsane var det førende laget i starten og NFK fikk det ikke helt til i en tam første omgang.
Tror nok Brede hadde sagt noen kloke ord i pausa, for det virket som det var mer vilje i laget etter hvilen. Men nok en kalddusj etter 4 minutters spill der Tommy Garstad økte ledelsen til Åsane. En meget lekker scoring der han curler ballen rundt Nuno fra rundt 20 meter. NFK fortsatte å jage scoring og etter ti minutter fikk Tarjei den forløsende scoringen etter innlegg fra Jan Tore Amundsen headet han ballen i mål, til stor glede blant spillere og tilskuere. Nå viste spillerne mer guts og moral og jagde uttligning. Etter 68 minutters spill vinket linjemann på dommeren etter et NFK-angrep. NFK fikk tildelt en litt omdiskutert straffe etter en hands på en Åsanespiller. Lindi prøvde med et innlegg, men ballen gikk rett i armen på Åsanespilleren. Åsanetrener Trond Hjorth, ble så forbanna at han ble bortvist fra benken. Han fikk tilsnakk en gang til da han sto rett bak laglederbenken. Borgar var sikkerheten selv og sørget for utligning. Det var en halv omgang igjen å gjøre det på, men NFK-spillerne måtte gjøre det litt spennende for tilskuerne. Sjanse på sjanse ble produsert og man ante at ledelsesmålet skulle komme. Da stadionuret hadde rundet 90 minutter kom Paal Christian på skuddhold etter at Jan Tore vant ballen på kanten ved midtstreken og sendte ballen tilbake til Lars. Han sendte en langpasning til Tarjei som "brystet" ballen ned til Paal Christian som klinket ballen i mål og sørget for 3-2 ledelse til kjempejubel. Straks etter økte Erik Sergio Skogen på til 4-2 der Tor-Mattis driblet av et par motspillere og sendte ballen inn til Erik som headet ballen i mål.
En kjempeopphenting etter en noe laber førsteomgang. Det viser styrke å snu kampen slik.
Siden Vinbjart gikk på et 2-1 tap for Flekkerøy leder NFK nå tabellen med 5 poeng foran Vard Haugesund.

Neste kamp er lørdag 21. mai kl. 15.00 borte mot Nest-Sotra.

Laget:
Nuno Marques
Jan Tore Amundsen, Lars Lien, Steffen Jenssen, Magne Sturød
Borgar Velta, Paal Christian Alsaker, Herolind Shala
Håvard Kleven, Tarjei Dale og Tor-Mattis Kåven

Innbyttere:
Kristoffer Nielsen
Klas Tømmer Ufs
Espen Bukta inn for Herolind Shala 84. min.
Andreas Granerud inn for Magne Sturød 50. min.
Erik Sergio Skogen inn for Håvard Kleven 84. min.

Scoringer:
24. min. 0-1 Joachim Hammersland, Åsane
49. min. 0-2 Tommy Garstad, Åsane
59. min. 1-2 Tarjei Dale
68. min. 2-2 Borgar Velta (straffe)
91. min. 3-2 Paal Christian Alsaker
93. min. 4-2 Erik Sergio Skogen

Dommer: Thor Haaversen, FK Solbygg

Gule Kort: Tommy Gaustad, Lars Torgersen, Alexander Orvedal, Ørjan Låstad, Anders Glesnes, Åsane og Steffen Jenssen, NFK.
Rødt kort: Åsanetrener Trond Hjorth.
Tilskuere: 690

Åsanes lagoppstilling: Jørgen Mohus, Anders Glesnes, Jahn Ove Wiik, Alexander Andersen, Martin Ueland, Preben, Lars Torgersen, Alexander Orvedal, Ørjan Låstad, Joachim Hammersland, Tommy Gaustad.
Innbyttere:
Trond R. Hjort,
Marcus Stueland,
Morten Johansen,
Christer Johansen,
Vegard L. Moberg inn for Alexander Orvedal i 46. min.


Runde 5
Odd Grenland 2 - Vidar 3 - 0
Notodden - Åsane 4 - 2
Vard Haugesund - Pors Grenland 5 - 1
Flekkerøy - Vindbjart 2 - 1
Viking 2 - Nest-Sotra 2 - 0
Austevoll - Ålgård 1 - 2
Søndag 15/5 kl. 14:00 - Mandalskameratene - Førde


FORHÅNDSOMTALE:
Åsane hadde også full uttelling i cupen, og gjorde en kjempeprestasjon da de slo ut Adeccolaget Løv Ham etter straffer. Det er også duket for storoppgjør i Bergen da Åsane ble satt opp med 3. runde kamp hjemme mot selveste Brann.

Åsane har hatt en meget bra start på sesongen og er eneste lag i tillegg til NFK som fortsatt er ubeseiret i serien. Åasane har spilt uavgjort mot Vard og Viking2, og slått Flekkerøy med solide 5-1.
Åsane fikk forøverig sin kamp borte mot Mandalskameratene utsatt da hele laget med unntak av 4 spillere ble matforgiftet på vei til Mandal.

Fjorårets kamper mot Åsane endte med seier 3-2 til NFK i Idrettsparken, etter at Åsane ledet 2-0 til pause. I Bergen ledet NFK 2-1 til det gjenstod sekunder av kampen, da utlignet Åsane og sluttresultatet ble 2-2.

Norsk Tipping har satt opp følgende odds på kampen: NFK-seier gir 1,25, uavgjort gir 4,80 mens Åsane-seier blir belønnet med 4,90.
Husk at NFK er meget takknemlig hvis du gir Grasrotandelen til oss, midlene er med på å få frem nye lovende spillere til NFK's A-lag.

Fotballkamper er som du sikker vet best live, men skulle du være forhindret fra å møte på kamp, har du mulighet til å følge kampen "live" via SMS. Send NFK VARSLE til 2252 og du får SMS-oppdateringer løpende under kampen.

NFK stiller med følgende tropp:
Nuno Marques, Kristoffer Nielsen
Jan Tore Amundsen, Steffen Jenssen, Lars Lien, Klas Tømmer Ufs, Magne Sturød
Borgar Velta, Espen Bukta, Paal Christian Alsaker, Herolind Shala, Andreas Granerud
Håvard Kleven, Tarjei Dale, Erik Sergio Skogen og Tor-Mattis Kåven